top of page

איש ברזל מ-0 ל-100 ב-3 שניות

אין מי שלא מכיר.ה את המונח מ-0 ל-100 ב-3 שניות...

מונח שמתאר קפיצת ראש של אדם לתוך משהו, all in להגשים יעד.

אבל כשאומרים מ-0 ל-100, רוב האנשים לא חושבים על ה"משהו" הזה בתור אירונמן ולמה בעצם?

כן, האיירונמן, איש הברזל, הפך להיות ה"מרתון" החדש. אותו יעד ספורטיבי אולטימטיבי שמוכיח לעצמי שאני יכול.ה. ואין זה משנה אם מדובר בספורטאי.ת שמחליט למתוח את הגבולות שלו, או במישהו שהחליט לקחת על עצמו אתגר לרגל משבר גיל ה-40 שלו.

קעקועי ה-Ironman נראים תדירות יותר ויותר ומחליפים את ה-42.2.


אבל למה ?

האם זה פשוט המרחק? הזמן? האתגר להיות שונה ולהראות לאחרים או לעצמי שאני יכול.ה כל כך הרבה זמן? אולי זו תמונת חציית קו הסיום המרגשת אחרי אין ספור שעות מסלול? הגאווה המקומית בישראמן? ואולי זו פשוט עבודת מיתוג מצוינת של מחלקות השיווק?


לא משנה למה, לא משנה אם היית טריאתלט/מרתוניסט ועכשיו אתה פשוט רוצה יותר, אם היית בטטת כורסא והחלטת שזה האתגר. ה-0 ל-100 של איש הברזל הוא ארוך, סיזיפי ובעיקר שיעור בנחישות. לא רק ב-8-24 שעות שאת.ה על המסלול אלא בחודשים עד שנים של הכנה.

ולכן תחרות איש ברזל היא לא רק להכפיל את השעות בהכנה ועל המסלול, פי כמה. זו היכולת לשמור על פוקוס ועל יעד למשך זמן. ולא, לא חייבים להיות ספורטאי על, או מודדי זמנים, או פריקים של קלוריות, או באיזה יעד נקודתי. אירונמנים באים בכל הצורות, המינים והצבעים, במגוון יעדים וממגוון סיבות. יש את אלה שכל שניה חשובה להם על המסלול ויש את אלה שפשוט יהנו לשמוע מוזיקה בכל שעות האימונים. אבל במהות אלו אנשים שיידעו לעצב לעצמם אתגר ולשאוף לעמוד בו.אז איך מתחילים להתכונן לתחרות איש ברזל?

טוב, השלב הראשון הוא פשוט לחפש. לחפש בגוגל, לחפש אנשים, לחפש דעות. לא רק להתרשם מסיסמאות וסרטים מרגשים. אלא להבין פרטים ולהבין משמעויות. לדעתנו יש ארבעה אלמנטים שצריך לחשוב עליהם :

1. הזמן,היכולת והאופי שלי להתאמן.

כן, אירונמן דורש אימונים, והרבה (הפתעה ?). תמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, לבנות תוכנית אימונים מסודרת ולהשקיע... כן להשקיע...

אבל זה לא אומר שחייבים להיות חלק מקבוצה. ולהיפך , אולי אתם צריכים להיות חלק מכמה קבוצות? אני מאמין שכל אחד צריך למצוא את סביבת האימונים הנכונה שתמשוך אותו לאורך זמן. לאחד אלו יהיו קבוצה שגוררת אותו ולאחר אלו יהיו זוג אוזניות שנותנות לו 3 שעות של שקט בפארק.

מה שחשוב לזכור שאירונמן זה בעיקר אימונים ופחות התחרות בקצה ולכן... זה השיקול המרכזי.


2. ההשפעה על הסביבה שלי.

בצורה "מפתיעה", התובענות של האירונמן היא לא רק כלפיי, אלא גם כלפיי הסביבה שלי. החל מלצאת לאימונים מוקדם בבוקר, להתאמן פעמיים ושלוש ביום ועד דברים איזוטרים כמו "היום אני לא אוכל X".

לכן, חשוב לדעת לתאם ציפיות מול הסביבה הקרובה והרחוקה, משפחה, ילדים, בני זוג, עבודה ועוד. סביבה תומכת תהפוך את המסע למרתק ומהנה... ולעומת זאת, עימותים עם הסביבה יהיו יותר קשים מעוד 20 ק"מ ריצה (בסוף כן... לא ה-20 הקלים האלה בהתחלה).


3. תקציב.

לא נשקר, אירונמן הוא ענף יקר. זה לא מרתון שבסופו של דבר כל מה שאתה באמת צריך זה זוג נעליים ומרחבים פתוחים.

יחד עם זאת, יקר לא בהכרח אומר בלתי אפשרי. יקר, לפעמים זה אפילו סביר ולא באמת יקר.

יש לא מעט דברים שידרשו השקעה: אופניים מקצועיים (בראש ובראשונה), תזונה, אימון, נעליים (והרבה), ביטוחים , תחרויות, דלק (ב-4 בבוקר כשאתה ממהר לפגוש את החברה עוד 10 דקות בסוף העולם) ועוד ועוד ועוד...

אבל היי, באמת שאפשר לעשות תחרות על אופני אלומיניום יד שלישית ולטוס לתחרות בטיסת Low cost שהוזמנה 9 חודשים מראש.

הכלל החשוב הוא לתכנן וכמו כל דבר, להתאים ציפיות. הדרך היא ארוכה אל תשכח.י את זה.

מצד אחד אין שום צורך ללכת ולקנות אופני קצה, אם היעד הוא עוד שנתיים וזו פעם ראשונה שרכבת על אופניים (כן... אפשר לשדרג לאורך הדרך אם רואים שזה מתאים).... מצד שני, אופניים נכונים יכולות לקחת אותך מהתחלה ועד הסוף.

מאמן צמוד זה נחמד, אבל אולי אתה בכלל סוליסט שרק צריך תוכנית אימונים מסודרת?

מערכת הילוכים הכי מודרנית היא אולי נחמדה ונראית יפה באינסטגרם, אבל באותו מחיר אולי כדאי לקנות גלגלים שיוציאו ממך יותר ואטים.


אין פה נכון או לא נכון, יש פה עניין של לחשוב.


4. מה צופן לי העתיד.

כן, הפודיום (או המקום הלפני אחרון... כל אחד והטעם שלו) מגיעים רק עוד שנה שנתיים... אז למה לחשוב? אז בואו אגיד דבר והיפוכו. מצד אחד זה עוד כל כך רחוק, עד אז אולי נחליף עבודה? נגדיל את המשפחה? נעבור דירה ונפנצ'ר גלגל? מצד שני, וואו היעד הגיע כל כך מהר אם רק היו לנו עוד שבועיים אימונים 😊


בקיצור, תחשבו קדימה אבל קחו בפרופורציה.


ולסיכום?

רשימה אקראית של עשרה דברים שאתם תצטרכו:


1. אנשים טובים לאורך הדרך.

2. פלייליסט ממש טוב.

3. מסלול בית (של אופניים, ריצה, שחיה או של קפה...העיקר שיהיה בית)

4. איש אופניים טוב, ממש טוב.

5. ים, הרבה ים.

6. משהו נגד שפשפת.

7. מכונאי טוב.

8. קרם הגנה.

9. מישהו שיצעק לך "החלק הקשה נגמר, עכשיו זה רק מרתון"

10. מישהי שתעדכן לך את הפלייליסט (כי כמה אפשר לשמוע Eye of the tiger)...
שיהיה בהצלחה.


לדגמי הטריאתלון שלנו כנסו לכאן>>


456 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page